História výroby hudobných nástrojov v meste Kraslice - AMATI

Výroba dychových hudobných nástrojov v závode AMATI - dennak je sústredená do Kraslic a Hradca Králové. V oboch týchto mestách má výroba veľmi dlhú tradíciu, prešla však úplne rozdielnym historickým vývojom. Zatiaľ čo v prípade Kraslic, ktoré leží pri nemeckých hraniciach, je historicky určujúci nemecký vplyv a dnešné továreň vznikla po 2. svetovej vojne spojením pozostatkov menších prevažne nemeckých firiem, v Hradci Králové vo východných Čechách je dnešná výroba priamym pokračovaním firmy VFČervený, ktorá dodnes ťaží z odkazu jej geniálneho zakladateľa, českého vynálezcu Václava Františka Červeného.

Mesto Kraslice môžeme pokladať za skutočnú kolísku výroby hudobných nástrojov v ČR, pretože sláčikové nástroje sa tu začali vyrábať už na začiatku 17.storočia.

Prvým historicky potvrdeným hudobným nástrojár bol Melchior Lorenz. Pri jeho svadbe v roku 1631 ho zapísali do matriky ako "ein Geigenmacher" (výrobca huslí). Počet majstrov houslař vzrastal, takže už v roku 1669 mali v Kraslicich vlastné houslařský cech. V 18. storočí sa krasličtí hudobné nástrojári prispôsobili rozkvetu orchestrálnej hudby a vedľa huslí začali vyrábať aj hudobné nástroje dychové. Najskôr sa zamerali na nástroje drevené, ku ktorým však čoskoro pribudli aj nástroje plechové Rovnako ako u sláčikových nástrojov výrobcovia využívali predovšetkým surovín z domácich zdrojů.Rozvoj výroby bol tak veľký, že sa niektorí obyvatelia Kraslic dokonca začali zaoberať obchodovaním s hudobnými nástrojmi. Technické zlepšenie dychových nástrojov na začiatku 19.storočia, na ktorom sa krasličtí nástrojári takisto podieľali, prinieslo predtým nedosiahnuteľné uľahčeniu hry as tým spojené väčšie možnosti hráčskej virtuozity. To sa potom odrazilo vo zvýšenom záujme o hru na tieto nástroje. V rovnakej dobe začali vznikať aj nové súbory dychových nástrojov, a to všetko sa odrazilo vo vzrastajúcej dopyte po dychových nástrojích.Krasličtí výrobcovia sa požiadavkám trhu rýchlo prispôsobili a došlo tu k doteraz najväčšiemu rozmachu výroby. Doteraz prevažujúci spôsob práce, keď mnohí majstri doma vyrábali jednotlivé súčiastky a polotovary, z ktorých ešte len skúsení nástrojári zostavovali hotové výrobky, bol postupne nahradzovaný továrenské výrobou. Stále sa pritom počítalo s tým, že značná časť produkcie je určená na vývoz: vyvážali sa nielen kompletné nástroje, ale aj ich jednotlivé súčasti.

Výroba korpusov pred niekoľkými desiatkami letNástrojaři chceli uspokojiť čo najväčší počet záujemcov, preto sa v Kraslicich vyrábali nástroje ako rakúskeho, tak francúzskeho systému a v 19.storočí sa tu začali vyrábať aj hudobné hračky. Už v roku 1840 bola v Kraslicich založená prvá továreň a čoskoro po nej nasledovali ďalšie. Malých tovární síce pribúdalo, ale veľká časť prác bola aj naďalej zverovaná domácim remeselníkom. Spôsob výroby sa totiž stále rôzne kombinoval: Niektorí domáci výrobcovia dodávali len súčiastky, iní si naopak jednotlivé súčiastky presunú z tovární a až z nich zostavovali nástroja. Koncom 19.storočia pracovalo v Kraslicich už 11 tovární, ktoré zamestnávali asi 300 robotníkov a okolo 500 ľudí bolo zapojených do domácej výroby. V meste pôsobilo aj 16 obchodníkov s hudobnými nástrojmi.

Po prvej svetovej vojne, ktorá mala negatívny dopad aj na Kraslice, sa však výroba vzápätí spamätala. Mnohé továrne, ktoré v meste pracovali, si aj v tejto dobe udržiavali široký sortiment svojich výrobkov, iné sa stále viac špecializovali. Rovnako ako v predchádzajúcom období bolo asi 90% všetkej produkcie určené pre export. Medzi dvoma svetovými vojnami existovalo v Kraslicich 59 výrobcov hudobných nástrojov. K najväčším patrili továrne Bohland & Fuchs, Hüller & Co., AKHüttl, Julius Keilwerth, Karl Puchner, Adolf Rölz, Ant.Kohlert a ďalšie. Veľké hudobne nástrojárske firmy sa začali oprošťovat od závislosti na miestnych priekupníci a nadväzovali vlastné samostatné obchodné styky. Počas druhej svetovej vojny však mnohé výrobne zanikli, iné sa podieľali na vojnovej výrobe.

V septembri roku 1945 bolo v Kraslicich zriadené družstvo výrobcov hudobných nástrojov, a pretože sa tu predpokladala výroba ako dychových, tak sláčikových hudobných nástrojov, dalo si názov "AMATI". V roku 1948 bola celá výroba zoštátnená a Kraslice sa postupne stali strediskom výroby nástrojov dychových a bicích. V tom čase chýbal dostatok hudobne nástrojárskych odborníkov, takže celková koncentrácia a špecializácia bola zrejme jediným východiskom. Výroba sa potom skutočne rozrastala a pre prípravu potrebného dorastu bola otvorená učňovská a čoskoro tiež priemyselná škola - obe nadviazali na tradície bývalej Odborné hudobne nástrojárske školy.Postupne sa zdokonaľovala kvalita vyrábaných nástrojov a už v roku 1955 bola usporiadaná súborná výstava celého sortimentu hudobných nástrojů. Od začiatku 60. rokov sa výstavy začali organizovať pravidelne, aby sa s kraslickými výrobkami mohli zoznámiť domáce i zahraničné záujemcovia. Kraslicko hudobné nástroje takisto postupne prenikali na svetové výstavy a veľtrhy.

Po roku 1990 prebehla privatizácia štátneho podniku Amati a v októbri roku 1993 bola založená spoločnosť s ručením obmedzeným AMATI - dennak (dennak = Dychové nástroje Kraslice).

Všetky nástroje sú vyrábané z kvalitných materiálov s vysokou remeselnou zručnosti as využitím moderných technológií. Nástroje AMATI Kraslice sú vyhľadávané pre svoje vynikajúce vlastnosti, ku ktorým patrí krása zvuku, intonačne vyrovnanosť, funkčná spoľahlivosť, dokonalé spracovanie a vzhľad a v neposlednom rade aj cenová dostupnosť.

Historický vývoj dychových hudobných nástrojov je rovnako fascinujúce ako napríklad vývoj automobilov. Niektoré nástroje sa aj dnes vyrába takmer rovnako, ako pred niekoľkými desiatkami rokov, niektoré nástroje prešli obrovským vývojom. Ponúkame Vám tu krátky pohľad na nástroje zo začiatku tohto storočia az doby storočia minulého. Jedná sa výhradne o nástroje, ktoré pochádzajú z ČR.

Top