Ako kúpiť kvalitný saxofón pre vaše dieťa?

Aký saxofón pre začiatočníka?

Cieľom tejto krátkej príručky je pomôcť rodičom pri kúpe kvalitného saxofónu pre ich dieťa.

 

1. krok – Určite si rozpočet

Zakúpenie saxofónu môže byť jedným z najväčších darčekov pre vaše dieťa, tento nástroj sa môže stať jeho priateľom na dlhé roky, v žiadnom prípade by vás to však nemalo stáť celý majetok.

 

2. krok – Odložte si časť rozpočtu

Keď kúpite saxofón, budete musieť vyčleniť i nejaké peniaze na údržbu (20 eur až 70 eur ročne).

Pamätajte, že ak kúpite použitý a neoverený saxofón, môže mať malý problém, alebo bude potrebné dať ho do opravy. To môže stať 10 eur - výmena korku na ese alebo do 50 eur drobné opravy ako výmena niekoľkých podlepiek. Generálna oprava sa môže pohybovať v cenách od 100 eur do 300 eur (iný kraj či štát, iná cena za to isté, inú cenu má kvalitná firma a inú majster v dielni bez označenia). Cena GO sa vždy odvíja od rozsahu prác (nové podlepky, korky, filce, perká, brúsenie laku, nový lak, oprava preliačením, letovanie, kompletné vyčistenie... ). Pamätajte si, že aj nové nástroje potrebujú údržbu, kvalitné menšiu a zriedka, nekvalitné častú a väčšieho rozsahu.

Je bežné, že aj nový saxofón potrebuje kompletne zoštelovať, čo niekedy nie je možné bez úplného rozloženia.  Nový kvalitný saxofón alebo saxofón po generálnej oprave vo všeobecnosti dokáže slúžiť profesionálovi bez nutnosti veľkých opráv 5 až 10 rokov a žiakovi aj 15 rokov.

Okrem toho budete musieť kúpiť k saxofónu príslušenstvo pre vaše dieťa, ak toto príslušenstvo nie je súčasťou od predajcu. K príslušenstvu patrí hubica (30 eur pre študenta, pre profesionála 150 eur až 500 a viac eur - sú však samozrejme aj profesionáli, čo odohrajú koncert s hubicou za 30 eur), ligatúra - na pritiahnutie plátku k hubici (5 eur až 100 eur), plátky (asi najdôležitejšie príslušenstvo k saxofónu pre začiatočníka 1 ks od 3 eur ), popruh na krk (od 7 eur), puzdro – kufor (od 30 eur).

Takže pamätajte, nemiňte celý svoj rozpočet na saxofón sám, inak by ste nemali peniaze na nákup príslušenstva k saxofónu alebo na nutnú drobnú opravu.

 

3. krok - Určite, aký druh saxofónu vaše dieťa potrebuje

Nákup drahšieho (od 1.900 eur) a najdrahšieho saxofónu (od 3.000 eur) nie je vždy tou najlepšou voľbou pre vaše dieťa. Po prvé, cena nie vždy korešponduje s kvalitou.

Po druhé, aj najlepší saxofón na svete bude absolútne k ničomu v rukách začiatočníka. Toto môže dokonca odradiť vaše dieťa od hudby, pretože profesionálne saxofóny majú vlastnosti a možnosti, ktoré zabezpečujú, aby veteráni mali priestor tvoriť, čo však často diskriminuje začiatočníkov. Preto by rodičia mali kúpiť pre začínajúcich hráčov saxofón pre začiatočníkov, pre mierne pokročilých hráčov saxofón strednej triedy a profesionálny saxofón iba v prípade, ak dieťa túto úroveň naozaj dosahuje.

Ďalej by rodičia mali určiť typ saxofónu, ktorý dieťa potrebuje. Existujú soprán, alt, tenor, barytón, bas a c-melody saxofón. V 99% sú dva najbežnejšie kupované saxofóny alt a tenor. Deti najčastejšie začínajú hrať na alt saxofón, pretože je menší ako tenor. Niekedy si predávajúci pomýlia alt a tenor saxofón, rozoznať ich môže byť ťažké pre niekoho bez vedomostí o saxofónoch. Opýtajte sa predávajúceho na dĺžku saxofónu bez jeho krku (esa). Približné rozmery sú pre alt 53 cm, C Melody asi 61 cm a tenor 71cm. Soprán, barytón a bas saxofón sú ľahko rozlíšiteľné.

 

4. krok - Ako identifikovať dobrý saxofón

Ak chcete zistiť, ako spoznať dobrý saxofón, je potrebné vedieť najprv ako spoznať zlý. Človek musí pochopiť, že existuje viacero dôvodov, prečo môže byť saxofón „k ničomu“. Nižšie sú niektoré informácie aby sa takýto saxofón nedostal do rúk vášmu dieťaťu.

 

A) Vzhľad a značka – čo je dôležité?

Mnoho ľudí si vyberá saxofón hlavne na základe vzhľadu. Nikdy by ste nemali kúpiť saxofón osamote – bez človeka, čo sa v danej oblasti vyzná, len na základe vzhľadu, pretože súdiť knihu podľa obalu často vedie ku katastrofálnym výsledkom.

Napríklad, na internete je k dispozícii často veľa nových krásnych saxofón za nízke ceny s názvom, ktorý budí dojem kvality, nemeckej, francúzskej alebo americkej výroby. Tieto nástroje sú ale vyrobené z pochybnej zliatiny materiálu, ľahko sa na nich čokoľvek zlomí a produkujú príšerné zvuky. Ak zakúpite takýto saxofón, možno práve ním znechutíte celú hru a tréning vášmu dieťaťu na tento čarovný nástroj. Tieto nástroje často pochádzajú z Číny, a niekedy aj z Taiwanu a môžu byť dokonca ponúkané v širokej škále farieb, ktoré zvádzajú kupujúceho. No nebuďte naivní, pretože kvalita týchto nástrojov je proste hrozná. Stane sa, že po pár mesiacoch odpadne priletovaná časť stĺpika, no nie je možné ho naletovať naspäť, pretože plech je tak tenký, že sa okamžite prepáli a lak zhorí v celom okolí. Uplatnenie reklamácie často skonči vyjadrením, že s nástrojom nebolo vhodne zaobchádzané. Niektoré mená výrobcov sú zámerne veľmi podobné aby boli neskúseným zákazníkom ľahko zameniteľné. Napríklad Kohlert (nemecká kvalita) nemá nič spoločné s Kohlerts (Čína), Selmer (Francúzsko) nie je to isté ako Conn-Selmer (USA). Ak vám niekto ponúka značkový nástroj a nemá výrobné číslo (alebo má no nedá sa na stránke výrobcu overiť), tak rátajte s tým, že sa jedná o napodobneninu. Pozor na modely Yamaha na inzerátoch ak nemajú výrobné číslo. 

Niektoré taiwanské saxofóny môžu prekvapiť kvalitou, no ich cena je samozrejme od 800 eur. Napríklad niektorí známi nemeckí výrobcovia vyrábajú základné modely v Taiwane, cena týchto modelov je od 1200 eur. Vzhľad je teda asi jediné, čo nemá na kvalitu hrania a zvuk žiaden vplyv. Je to čisto estetická záležitosť. Je viac ako isté, že kvalitný saxofón so známkami používania (napr. Amati, Yamaha, Selmer, Keilwerth ...) bude robiť vášmu dieťaťu väčšiu radosť ako nový naleštený čínsky. Vek nástroja taktiež nie je dôležitý. Ba práve naopak. Kvalitu a plnosť zvuku, ktorú majú saxofóny z obdobia 1930 – 1955, dnes už dosiahne len máloktorý výrobca.

 

B) Technický stav

Často sa kupujú saxofóny a ich príslušenstvo štýlom "kúpil som to za pár drobných" bez venovania veľkej pozornosti technickému stavu. A často majú taktiež potom rodičia výčitky svedomia po kúpe, keď zistia, že na nástroj nie je možné hrať. Existuje niekoľko základných častí saxofónu, ktorým by mal kupujúci rozumieť pred nákupom použitého nástroju. Jednou z nich je krk (eso) saxofónu. Jamky a preliačiny na častiach saxofónu nemajú vplyv na hranie, ale keď je preliačina na ese saxofónu, tak má veľký vplyv na prúdenie vzduchu a zásadne naruší hrateľnosť. Stav podlepiek je jednou z oblastí, na ktoré kupujúci nemyslia. Je smutné, že mnoho predajcov popisuje podlepky svojich saxofónov "v dobrom stave, mäkké“ a to len na základe vzhľadu. Je nemožné bez odborných znalostí určiť skutočnú kvalitu podlepiek. Niektoré, aj keď sú nové, tak sú tvrdšie (Yamaha), iné zas mäkké. Podlepky by nemali byť popraskané, rozmočené, plesnivé. Ak sú opticky v poriadku, aj tak to stále neznamená, že sú funkčné. Nástroj musí kryť, teda podlepky musia tesniť. Preto je nutné, aby ten, kto nástroj predáva, vedel čo predáva! Ak toto rodičia opomenú, tak ich čaká investícia za výmenu podlepiek (cca. od 80 eur práca + sada podlepiek cca. 45 eur, pozor na čínske za 10 eur!), len táto investícia vráti nástroju funkčnosť a radosť muzikantovi. Vždy treba položiť detailné otázky a zistiť, či saxofón je skutočne plne hrateľný (práve teraz – nie pred rokom či piatimi), aký je stav esa a podlepiek. Otázky nikdy nikomu neublížia. V skutočnosti, čím viac, tým lepšie, pretože je to vaša investícia a vy by ste mali dostať čo najviac.

 

C) Čítanie recenzií a užívateľských fór

Čítanie recenzií od iných užívateľov s rovnakým modelom saxofónu vám môže poskytnúť určitú predstavu o kvalite výrobku, ale vždy majte na pamäti, že každý saxofón je iný, a ináč hrá s inou hubicou a plátkom, aj keď ide o rovnakú značku a model. Pozor na užívateľov a pseudo-odborníkov na fórach, ktorí posudzujú radi každý nástroj, vyjadrujú kritiku a pri tom daný model ani nevideli, neodohrali na ňom viac ako pár hodín, či daný model nikdy nevlastnili alebo ho nemali správne zoštelovaný. Okrem toho musíte nájsť spoľahlivý zdroj pre hodnotenia. Ak nájdete nástroj, ktorý sa vám pozdáva a v danej oblasti nie ste skúsený (čo pravdepodobne nie ste ak čítate tento článok J), požiadajte učiteľa vášho dieťaťa alebo známeho saxofonistu, či by ho nešiel k predajcovi s vami vyskúšať. Predajca, ktorý vie, že nepredáva žiaden brak, sa vždy takejto návšteve poteší, pretože vie, že stretne muzikanta, s ktorým isto prehodí pár slov na spoločnú tému.

 

Dúfam, že tento sprievodca vám dal širší prehľad o tom, ako si vybrať saxofón pre vaše dieťa. 

 

 

 

www.amati.sk
Amati alt saxofóny
Top